10-16 Mayıs Engelliler Haftası
20 Eylül 2022

10-16 Mayıs Engelliler Haftası

Dünya engelliler haftası 10-16 Mayıs arasında kutlanan, dünyadaki engelli bireylerin de herkes gibi hayata karışabileceğine dikkatin çekildiği bir haftadır. Birleşmiş milleler tarafından 1992 yılında ilan edilmiş ve Birleşmiş Milletlere üye 156 ülke tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Engelliler haftasında ne gibi etkinlikler düzenlenir?

Bu hafta boyunca dünyada engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekilir. Okullarda engellilikle ilgili şiirler okunur ve engelli olmaya neden olan olaylar hakkında bilgilendirme yapılır. Belediyelerin engelli koordinatörlükleri bu haftada engellilere yönelik çeşitli etkinlikler düzenler, belediyeler engellilere ulaşır ve onları bu etkinliklere davet ederler. Kimi zaman engellilere yönelik asker eğlencesi, kına gecesi gibi etkinlikler de düzenlenir.

Engelli dernekleri de engelliliğe dair halkı bilinçlendirmek adına çalışmalar yapar, konferanslar ve sempozyumlar düzenlerler.

Bizim yorumumuz engelliler sadece engelli haftasında anılmamalı, yapılan her etkinlikte hayata onlar da dahil olacağından onlara da danışılmalıdır. Her birey engellilik hakkında bilinç sahibi olmalı ve engellilerin de bu hayata ve kendilerine katkıda bulunabileceğini unutmamalıdır.
Engelli bireyler toplumla iç içe oldukça kendilerini daha mutlu ve daha güvende hissederler. Herhangi bir kariyere sahip olduklarında hem kendileri hem de aileleri onlarla gurur duyar, kazandığı gelirlerle kendisine ve topluma fayda sağlayabilirler. Bu yüzden engelli bireyleri ayrıştırmak ve onları toplum dışında bırakmak hem engelli birey için hem de toplum için göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir zarar meydana getirir.

Gelelim bu haftanın bizler için neden bu kadar önemli olduğuna. Bu haftanın önemini anlamak için sorular sormaya ve bu sorulara yanıt olmaya devam edelim..

Engelliler haftasının önemi nedir?

Engelliler haftası halkın engellilik konusunda bilincini arttırmaya yardımcı olur, engellileri bir araya getirir. Bu haftada dernekler de kendilerini ve engelliler için yaptıkları hizmetleri tanıtma fırsatı bulurlar.

Engelli haftasının günleri nelerdir?

Engelli haftası toplumun bütün engeller hakkında bilinçlendirildiği bir hafta olmanın yanı sıra bu haftanın günlerinde ayrı ayrı engel gruplarına değinilmiştir.

Bu haftanın günlerini sıralayacak olursak:

• 10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı
• 11 Mayıs Görmeyenler günü
• 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Kusurluları günü
• 13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü
• 14 Mayıs Zekâ ve Ruhsal Engelliler günü
• 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
• 16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış.